Hírek
2013. Január 08. 05:00, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
2014-es választás: megrohamozhatják a külképviseleteket

Gondban lehetnek a külképviseletek a 2014-es választásokkor, hiszen az utóbbi néhány évben jelentősen megnőtt azok száma, akiknek van ugyan magyar lakcímük, de külföldön dolgoznak, és így – ha kérik – a szavazatukat is ott adhatják le. Becslések szerint magyarok százezrei vállalnak munkát a világ más országaiban, csak Londonban és környékén például százezer ember dolgozhat - olvasható a Magyar Nemzetben.
A közkedvelt célpontok közé tartozik Németország és Ausztria is, miután 2011. május elsején a két ország megnyitotta hazánk előtt is munkaerőpiacát. Így tehát előfordulhat főként ezeken a helyeken az is, hogy a külképviseleteken nagyon sok embernek kell majd megoldani, hogy a választás napján leadhassa voksát.
A 2010-es országgyűlési választásokon a magyarok körében igen népszerű Angliában egyetlen londoni helyen lehetett szavazni. De Németországban is csak kettő, egy berlini és egy müncheni képviseleten tudták leadni voksukat. Ausztriában szintén egy helyen, Bécsben lehetett szavazniuk az éppen ott tartózkodó magyaroknak.
A problémára rávilágított a napokban Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője is. Magyarországon egyébként a magyar lakcímmel rendelkezőknek 2014-ben nem lesz regisztráció. Az Alkotmánybíróság ugyanis az alaptörvénnyel ellentétesnek ítélte a választási eljárási törvény több passzusát, így azt is, amely a feliratkozásról szól. Rogán a döntést követően kifejtette, hogy a kétharmados parlamenti többségnek lenne ugyan felhatalmazása, politikai ereje az alkotmánymódosításra, de az erő nem minden.
Mint ismert, az Ab Áder János köztársasági elnök kezdeményezésére vizsgálta előzetesen az Országgyűlés által elfogadott, de ki nem hirdetett jogszabály alkotmányosságát. A testület megállapította, hogy a törvény a választójog gyakorlását egy többletfeltételtől, az előzetes választói feliratkozástól teszi függővé. Ezzel kapcsolatban az Ab elengedhetetlennek tartotta annak vizsgálatát, hogy a regisztrációnak van-e alkotmányosan igazolható indoka. Közölték, az államnak a rendelkezésére álló hatósági nyilvántartások alapján biztosítania kell, hogy az e nyilvántartásokban szereplő választók előzetes nyilvántartási kérelem nélkül is élhessenek a szavazati jogukkal. Az Alkotmánybíróság rámutatott arra, hogy az állami nyilvántartásokat a vizsgált törvény több helyen maga is úgy kezeli, mint amelyek a választók szükséges adatait hitelesen tartalmazzák, így alkalmasak a választások lebonyolítására.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 17. 08:44, vasárnap | Belföld
Búcsúzik a forróság: vasárnap országszerte felfrissül az idő
Napközben azonban már nemcsak nyugatra, hanem az egész országba megérkezik a várva várt felfrissülés.
2025. Augusztus 17. 08:42, vasárnap | Belföld
Orbán szerint Putyin és Trump találkozója után biztonságosabb lett a világ
A világ ma biztonságosabb hely, mint tegnap volt - írta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán szombaton.
2025. Augusztus 16. 09:04, szombat | Belföld
Keleti Pályaudvar - Késnek a vonatok
Biztosítóberendezési hiba lassítja a vonatok fogadását és indulását a budapesti Keleti pályaudvarnál - közölte a Mávinform péntek délután a honlapján.