Városlista
2025. november 5, szerda - Imre

Hírek

2025. Július 13. 09:07, vasárnap | Belföld
Forrás: MTI

Az Otthon Start kombinálható más államilag támogatott hitellel is

Az Otthon Start kombinálható más államilag támogatott hitellel is

A szeptemberben induló Otthon Start Program hiteleit lehet kombinálni más államilag támogatott hitellel is, így a program még kedvezőbb

- hangsúlyozta Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Elmondta: az Otthon Start Programban fix 3 százalékos kamatra lehet majd kölcsönt felvenni első lakás vásárlására. Hozzátette: ez a piacon elérhető kölcsönök kamatánál mintegy 4-5 százalékkal alacsonyabb, ez pedig jelentős hatással van a havi törlesztőrészletekre. Számításaik szerint egy 25 millió forintos hitel igénylése esetén, 25 éves futamidővel számolva az Otthon Start kölcsön havi törlesztője körülbelül 120 ezer forint lesz, míg egy piaci kamatozású hiteleknél 185-190 ezer forint. Ez havonta mintegy 70 ezer forint, éves szinten csaknem egymillió forint megtakarítás - mondta.

A program indulása szerinte "új időszámítás lesz Magyarországon", hiszen minden korábbi állami támogatási programnál szélesebb társadalmi csoport számára nyitja meg az otthonszerzés lehetőségét.

A program szándéka szerint elsősorban a fiataloknak szól, de a kormány döntése értelmében mindenki számára elérhető, aki nem rendelkezik saját otthonnal, saját ingatlannal. Komoly lehetőség az önálló életkezdéshez, hogy a családi házból, az albérletből elköltözhessenek a fiatalok - hangsúlyozta az államtitkár.

Panyi Miklós hozzátette: a programban nincsen sem házassági, sem gyermekvállalási kritérium, viszont elérhető a házaspárok, családosok és a családalapítást tervezők számára is. Kombinálható a Csok Plusszal, így a családok az Otthon Start 50 millió forintján túl a Csok Plusz 50 millió forintos keretét is igénybe vehetik. Ez azért fontos, mert a házaspárok, a családot tervezők inkább nagyobb otthonban, illetve házban gondolkodnak - tette hozzá.

Az igényléshez kell hitelképesség, kell egy meghatározott jövedelem, a kereseti viszonyoktól függ a felvehető hitelösszeg mértéke is. Továbbá két év társadalombiztosítási jogviszony megléte fontos - részletezte a feltételeket az államtitkár. Megjegyezte: a programban egy 10 százalékos, kedvezményes önerőt követel meg, ezzel nagy mértékben nő az ingatlanokhoz való hozzáférhetőség sok tízezer fiatal számára, akik nem tudnának vagy csak kisebb ingatlant tudnának vásárolni - mondta.

Az államtitkár beszámolt arról is, hogy a héten egyeztettek a bankokkal, a hitelintézetek készülnek a programra, és úgy látják, hogy ez egy stabil, jó konstrukció. Az, hogy 25 éven keresztül fix a törlesztőrészlet biztonságot, kiszámíthatóságot és tervezhetőséget ad - jegyezte meg.

A bankok számára a fiatal, munkaviszonnyal rendelkező ügyfelek értékesek, hiszen hosszú távon a bankok ügyfelei maradhatnak. A bankok részéről az államtitkár szerint nagy verseny lesz a folyósításban azért is, hogy minél több ügyfelük kapcsolódjon a programba.

Elmondta, hogy jelenleg körülbelül százezer olyan eladó ingatlan van, amely megfelel a program elvárásainak. Tíz százalékkal nőtt az eladásra kínált ingatlanok száma az utóbb időben - tette hozzá.

Megjegyezte: a programba beépítettek négyzetméterár- és ingatlanár-korlátot is.

Hangsúlyozta, hogy a programot hosszú távra tervezték, azt várják, hogy a lakásfejlesztések, az új lakások építése és a családiház-építés is élénkülni fog. A program finanszírozása pedig biztosított lesz a felfutó építőipari aktivitásból - mondta Panyi Miklós.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 04. 07:45, kedd | Belföld

Meteorológia: átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október

Átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október - közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján hétfőn.

2025. November 04. 07:37, kedd | Belföld

Orbán Viktor vizsgálatot rendelt el a Tisza Párt adatszivárgási botránya miatt

Súlyos adatszivárgási botrány a Tiszánál. 200 ezer honfitársunk személyes adatai kerültek ukrán kézbe. Elrendeltem az ügy azonnali kivizsgálását! - írta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a Facebookon.

2025. November 04. 07:36, kedd | Belföld

Navracsics Tibor: Magyarország az uniós forrásokat leghatékonyabban felhasználó tagállamok közé tartozik

Magyarország az uniós forrásokat leghatékonyabban felhasználó tagállamok közé tartozik.

2025. November 03. 07:16, hétfő | Belföld

Esővel és lehűléssel kezdődik november első hete, majd száraz, nyugodt idő várható

Esővel és lehűléssel kezdődik november első hete, majd keddtől már nyugodt, csendes őszi idő várható csapadék nélkül.