Városlista
2024. május 1, szerda - Fülöp

Hírek

2015. Február 05. 07:00, csütörtök | Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Mikor lehet abbahagyni a vérnyomáscsökkentő szedését?

Mikor lehet abbahagyni a vérnyomáscsökkentő szedését?

A vérnyomáscsökkentés leghatásosabb módszere az életmódváltás mellett a gyógyszeres kezelés. Ma már erre számtalan fajta készítmény áll rendelkezésre, melyek természetesen kizárólag orvosi javallatra szedhetőek. Ezek legtöbbször segítenek az értékek normalizálásában, azonban felmerülhet a kérdés, hogy vajon mikor szabad elhagyni a gyógyszereket? A választ Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistájától tudtuk meg.

Mikor van szükség gyógyszeres kezelésre

A normál vérnyomás a 140/90 Hgmm alatti érték, ennél magasabb esetén magas vérnyomás betegségről beszélünk. Ekkor alapos kivizsgálás után a szakorvos gyógyszeres kezelést is javasolhat, melyek általában viszonylag rövid időn belül ki is fejtik a hatásukat. Erre a célra több készítmény is áll rendelkezésre, melyek közül az orvos hosszas mérlegelés után dönt (ACE gátlók, ARB-k ( angiotenzin II receptor blokkolók) calcium csatorna gátlók, diuretikumok, Béta blokkolók, központi hatású szimpatikus idegi aktivitást csökkentő szerek, alfa-1 receptor blokkolók, direkt vazodilatátorok). Attól függően, hogy a beteg hogy reagál a kezelésre, előfordulhat, hogy változtatni szükséges a gyógyszer adagján.

Normális érték elérése után abba lehet hagyni?

Fontos megjegyezni, hogy a gyógyszer dózisának változtatása, esetleg elhagyása kizárólag orvosi javallatra történhet. Ennek oka az, hogy a normál érték „csupán” a készítményeknek köszönhető, és ha ezt az illető elhagyja azokat, akkor a vérnyomása ismételten megemelkedik.

„Az igaz, hogy a magas vérnyomás nem gyógyítható, ám megfelelő étkezéssel, kevesebb stresszel és rendszeres testmozgással az állapot nagymértékben javítható. Amennyiben az előírásokat és a kezelőorvos tanácsait is betartja– pl. kevesebb sófogyasztás, cigarettáról való leszokás-, akkor a vérnyomás értéke csökkenhet, ami alacsonyabb dózisú kezelést igényelhet, vagy akár a gyógyszeres terápia teljes elhagyását. Viszont bármiféle változtatás csakis orvosi utasításra történhet!”- mondja a tanárnő.

A hipertónia kezdeti stádiumában, amikor elsősorban a fizikai, szellemi túlterhelés, illetve a stressz váltja ki a tenzió emelkedést, az életmódváltás (pl. pár kg fogyás, rendszeres mozgás, dohányzás elhagyása stb.) és az átmeneti vérnyomáscsökkentő kezelés után pár hónappal akár el is hagyható a gyógyszer. Hasonlóképpen a terhesség utolsó hetében, vagy szülés során fellépő hipertónia is megszűnhet a szülés után pár héttel, akárcsak a menopauza által provokált hipertónia.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 30. 13:39, kedd | Életmód

Megkezdődött a MOHU textilgyűjtőkonténer-telepítési programja

Megkezdődött a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. textilgyűjtőkonténer-telepítési programja - közölte a cég kedden az MTI-vel.

2024. Április 30. 13:38, kedd | Életmód

AM: a méhészet az agrárium egyik legfontosabb ágazata

2024. Április 30. 06:00, kedd | Életmód

A fészkelő erdei fülesbaglyok állományának felmérésében segíthet a lakosság

Az erdei fülesbaglyok fészkelő állományának felmérésében kéri a lakosság segítségét a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Életmód

Kétezer boltban csak magyar zene szól egy napig

Több mint kétezer üzletben, szállodában, étteremben és benzinkúton kizárólag magyar zene szól május 9-én.