Városlista
2025. november 18, kedd - Jenő

Hírek

2020. Július 03. 06:06, péntek | Külföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay

Újabb pótköltségvetést fogadott el a német parlament

Újabb pótköltségvetést fogadott el a német parlament

Újabb pótköltségvetést fogadott el a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt, a csütörtökön megszavazott büdzsé az eddigi rekordot nagyságrendekkel meghaladó,

217,8 milliárd eurós (76,3 ezer milliárd forint) hiánnyal számol.

A kormánypárti frakciók - a CDU/CSU jobbközép pártszövetség és a szociáldemokrata párt (SPD) - képviselői által megszavazott előterjesztés szerint a hiányt teljes egészében hitelfelvétellel fedezik. A hazai össztermékhez viszonyított (GDP) államadósság így a tavalyi 59,80 százalékról 77 százalékra emelkedik.

A szövetségi költségvetés tavaly még 19,2 milliárd eurós többlettel zárt. A koronavírus-járvány előtt arra számítottak, hogy idén is sikerül megőrizni az államháztartási egyensúlyt. A járvány gazdasági hatásai miatt márciusban pótköltségvetést készítettek, amely 156 milliárd eurós hiányt irányzott elő. Az újabb pótköltségvetésben 61,8 milliárd euróval toldották meg ezt az összeget.

Az utóbbi évtizedekben 2010-ben volt a legnagyobb deficit a német államháztartásban, akkor a globális pénzügyi válság miatt 44 milliárd eurós hiány keletkezett. Az idei csaknem 218 milliárd euró ennek majdnem az ötszöröse. A finanszírozását szolgáló hitelek törlesztése 2023-ban kezdődik, és a tervek szerint nagyjából húsz évig tart majd.

A kormány célja az új pótköltségvetéssel a járvány okozta válság enyhítése. A második világháború utáni korszak legnagyobb szabású állami gazdasági stabilizációs és növekedésösztönző csomagjai a vállalkozások csaknem teljes körét és valamennyi társadalmi csoportot megcélozzák.

Az egyik fő elem az általános forgalmi adó (áfa) csökkentése az év végéig 19 százalékról 16 százalékra - a kedvezményes kulcsnál 7 százalékról 5 százalékra -, amely nagyjából 20 milliárd euróval csökkenti az adóbevételeket. A fogyasztást ösztönzi a többi között a családok gyermekenként 300 eurós rendkívüli támogatása, és a felsőoktatásban tanulóknak biztosított legfeljebb 1500 eurós, kamatmentes hitel is.

A válságot leginkább megszenvedő egyéni vállalkozók, kisebb és közepes méretű cégek - például színészek, rendezvényszervezők, utazási irodák - megsegítésére további 25 milliárd eurót fordítanak, kiegészítve az eddigi, hozzávetőleg ezermilliárd euró keretösszegű vállalati támogatási, hitelezési és hitelgarancia-vállalási programok sorát.

A kormány előrejelzése szerint a GDP a stabilizáló és növekedésösztönző programokkal együtt is rekordmértékben, 6,3 százalékkal csökken idén. Jövőre viszont már 5,2 százalékos növekedés következhet, és az Európai Unió legnagyobb gazdasága 2022 elejére elérheti a koronavírus-világjárvány előtti szintet.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 18. 07:20, kedd | Külföld

Volodimir Zelenszkij és Emmanuel Macron szándéknyilatkozatot írt alá száz Rafale vadászrepülőgép vásárlásáról

Volodimir Zelenszkij ukrán és Emmanuel Macron francia elnök általuk \"történelminek\" nevezett szándéknyilatkozatot írt alá hétfőn Párizsban arról, hogy Ukrajna száz Rafale típusú francia szuperszonikus vadászrepülőgépet vásárol.

2025. November 15. 08:40, szombat | Külföld

Ukrajnai háború - Ukrán elnök: Oroszország Cirkon hiperszonikus rakétával mért csapást Ukrajnára

Oroszország mintegy 430 drónt és 18 rakétát indított Ukrajna ellen, a támadás fő iránya Kijev volt; ezen felül péntek reggel az oroszok Cirkon hiperszonikus rakétát vetetek be Szumi megye ellen

2025. November 15. 08:35, szombat | Külföld

A lengyel elnök újraaktiválná a V4 csoportot

2025. November 14. 07:31, péntek | Külföld

Ukrán miniszterelnök: a korrupciós botrány miatt minden állami vállalatot ellenőriznek Ukrajnában

Az energetikai szektorban leleplezett korrupciós ügy miatt minden állami vállalatot ellenőriznek Ukrajnában - jelentette be Julija Szviridenko miniszterelnök csütörtökön a Telegramon.